کانون نگین تبلیغات

Negin Advertising Agency

آرشیو بلاگ

سال ۱۳۹۵

En
بازاریابی به روش چریکی(Guerrilla marketing)

بازاریابی به روش چریکی(Guerrilla marketing)

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی، توسط جی.کنراد لوینسون(Jay Conrad Levinson) در سال ۱۹۸۴ در کتاب “تبلیغات چریکی” به عنوان یک اصطلاح ابداع شد و به این دلیل چریکی خوانده می‌شود که مانند جنگ‌های چریکی و نامنظم با استراتژی‌ها و تاکتیک‌های کوچک اجرا می‌شود و شهروندان را با تاکتیک‌هایی شامل کمین، خرابکاری، حملات و عناصر شگفت‌برانگیز متعجب می‌سازد. به طور کلی این روش تبلیغات، فعال و کمی تهاجمی‌تر از هر گونه تبلیغات خیابانی است.

شاید در منابع یا مقالات با اصطلاح بازاریابی چریکی یا پارتیزانی(Guerrilla marketing) برخورد کرده‌باشید. حتما می‌دانید با جستجوی این کلید‌واژه در اینترنت با نتایج بسیار خلاقی در زمینه طراحی تبلیغات، مواجه می‌شوید. بازاریابی چریکی یک مفهوم استراتژیک برای تبلیغاتِ کسب و کار‌ها است که برای ترویج محصولات و یا خدمات، راه‌های غیر‌متعارف با بودجه کم با ماهیتی بسیار خلاق پیشنهاد می‌دهد. این سبک ارائه تبلیغات، با عمر سی ساله خود، انرژیِ بالایی را برای تخیل و اجرا نیازمند است، به خوبی در عموم مردم جلب توجه می‌کند و به یاد ماندنی می‌شود.  مهمترین نکته در بازاریابی پارتیزانی این است که فعالیت‌ها به طور انحصاری در خیابان‌ها و یا دیگر مکان‌های عمومی مانند مراکز خرید، پارک و یا سواحل که حضور مردم زیاد است اتفاق می‌افتد و اجرای آن چیزی فراتر از اجرای یک بیلبورد به حساب می‌آید.

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی، توسط جی.کنراد لوینسون(Jay Conrad Levinson) در سال ۱۹۸۴ در کتاب “تبلیغات چریکی” به عنوان یک اصطلاح ابداع شد و به این دلیل چریکی خوانده می‌شود که مانند جنگ‌های چریکی و نامنظم با استراتژی‌ها و تاکتیک‌های کوچک اجرا می‌شود و شهروندان را با تاکتیک‌هایی شامل کمین، خرابکاری، حملات و عناصر شگفت‌برانگیز متعجب می‌سازد. به طور کلی این روش تبلیغات، فعال و کمی تهاجمی‌تر از هر گونه تبلیغات خیابانی است.

 

nationwide-insurance-guerrilla-ad-coops-paint-spill-768x628

 

با اینکه این شیوه تبلیغات را برند‌ها و کمپانی‌های بزرگ هم استفاده می‌کنند اما بیشتر به کسب‌وکارهای کوچک پیشنهاد می‌شود زیرا یک عامل بسیار تاثیرگذار و کم هزینه به حساب می‌آید. ماهیت خلاقی که در این دست تبلیغات به کار می‌رود به راحتی هر فردی را در مواجهه با خود، به چالش می‌کشد و با تعریف خاص فضا، یک تجربه به یادماندنی برای مخاطبان می‌سازد. در این وضعیت، تبلیغات حالت پیام‌رسانی خود را از دست می‌دهند و در جامعه مخاطب همهمه ایجاد می‌شود و از آن پس، افراد در منتشر کردن این همهمه به صورت زبان به زبان نقش خود را ایفا می‌کنند.

منبع : روی خط

 

160
مطالب مرتبط